Jak nafotit mobilem dobré fotky

10. října 2014 v 21:35 |  Kde brát obrázky
Kvalitní foťák má málokdo, ale i s mobilem se dají udělat slušné snímky. Jen se to musí trochu umět. Spousta obrázků pořízených mobilem, vypadá příšerně, to ale není mobilem, spíš neznalostí toho, kdo fotí. Následující rady vám pomůžou dělat lepší fotky bez toho, abyste si museli kupovat nový mobil nebo foťák.
Foťte venku. Venku je daleko více světla a fotky vypadají mnohem líp.
Pozor na sluníčko. Když fotíte člověka a přitom mu svítí slunce do očí, bude mžourat a mračit se. Raději ho postavte do lehkého stínu nebo natočte tak, aby mu sluníčko nesvítilo přímo do očí.
Světlo. Při špatném světle budou vaše fotky zrnité, šedivé a hlavně rozdělané. Na Facebooku i jinde najdete fotky pořízené u zrcadla v interiéru. Přitom v místnosti bývá mnohem méně světla než venku. Naše oči se přizpůsobí, ale foťáky s tím mají problém. Takže rozsviťte všechno, co se dá.
Zastavte se. Pohyb foťáku/mobilu znamená rozmazanou fotku. Při focení se zastavte, mobil držte oběma rukama, zastavte dech. Někdy je dobré si mobil opřít o parapet, sloup či zábradlí, zvlášť když je pod mrakem nebo už se začíná stmívat a je méně světla.
Video místo fotky. Když to jinak nejde, chcete třeba zachytit dojmy z jedoucího autobusu, použijte raději kameru, většina foťáků i mobilů ji má. Video ovšem zachycuje i zvuky, nezapomeňte na to a neříkejte věci, které nechcete sdělovat světu. Držet v ruce mobil, natáčet video a přitom si vykládat s kamarádkou, jaká je ta naše třídní kráva, to může taky znamenat, že se dřív nebo později video dostane právě k té "krávě".
Sledujte pozadí. Soustředíme se hlavně na objekt fotografování a pak až v počítači zjistíme, že se nám objekt ztrácí v pozadí. Časté je to při focení květin mezi ostatní zelení. Když fotíte nějaká předmět, třeba náramek, který jste si právě koupili, položte jej na kontrastní pozadí, aby vynikl.
Foťte víckrát. Zvlášť když fotíte lidi. Dost často se na fotkách všelijak tváří, mračí a podobně. S více snímky máte větší šanci najít takový snímek, kde lidé vypadají dobře. Když profesionální fotografové fotí modelky, také nespoléhají na to, že se ta kráska bude dobře tvářit, a udělají raději desítky nebo stovky snímků, ze kterých si pak vyberou to nejlepší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama