Ďábelští lidé s andělskou tváří

20. října 2014 v 22:55 |  Téma týdne
V pohádkách je to jednoduché: osoby jsou buď dobré nebo špatné. Ať je to zlá královna nebo statečný princ, od začátku do konce víme, na které straně kdo stojí. Kéž by to tak jednoduché bylo i v životě. Ale není. Lidé nejsou ani úplně zlí ani stoprocentně dobří. Mění se a chovají se i podle toho, v jaké jsou právě situaci. Nebo v jaké situaci jsme my sami.

Když jsme zamilovaní, vidíme svého miláčka jako nejskvělejšího člověka na světě, chodící anděl, ideál bez poskvrnky. Zamilovanost ale nevydrží navěky. Začneme spolu žít a přijdou starosti. Začínáme vidět i věci, zvyky a vlastnosti, které se nám moc nelíbí. Co to? Nás ideál má vady? Anděl už není jen sněhobílý?

Jak se poznáváme a zamilovanost vyprchává, vidíme toho druhého realističtěji. Ano, má chyby, ale kdo je nemá? Nežijeme v pohádce, lidi nejsou jen dobří nebo jen špatní. Jsou směsicí obojího. Jsou vlastnosti, se kterými se opravdu nedokážeme smířit. Pro mě je to třeba kouření. Je mi natolik protivné, že bych je u svého partnera nesnesla. Pak je ale spousta věcí, nad kterými dokážu mávnout rukou.

Co se stane, když zamilovanost vyprchá? V horším případě ji nahradí lhostejnost a možná i nenávist. Dva lidi, co spolu byli šťastní, se začnou nenávidět, hádat, ubližovat si. Z anděla, který měl tak skvělou povahu, se postupně stane ztělesnění všeho zla, přestaneme hledat a vidět to dobré a soustředíme se na chyby a prohřešky.
Opravdu se ten člověk tak změnil? Opravdu se z anděla může stát ďábel?

Naštěstí to není jediný možný scénář. Zamilovanost totiž může přejít ve skutečnou lásku. Opravdová láska nebrání tomu vidět chybky a uklouznutí milovaného člověka, ale umí s nimi žít. Každý máme nějaké vlastnosti, které se tomu druhému nemusí líbit. To je v pořádku, pokud funguje vzájemná tolerance a dobrá vůle. Když spolu chceme - i přes nějaké ty rozmíšky - být i dál. Láska nevyžaduje dokonalého anděla. Láska vyžaduje chtít být spolu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama