Staré a nové zvyky

7. listopadu 2014 v 16:30 |  Téma týdne
Staré zvyky. Co to znamená? Takové záhadné téma.
Můžu to chápat jako zvyky větší skupiny lidí, třeba zvyk Čechů picnout každé vánoce živého kapra. Takovým zvykům se ale už obvykle říká tradice a slouží také k tomu, abychom cítili sounáležitost s určitou skupinou lidí, v tomto případě s Čechy.
Nebo to můžu chápat jako svoje vlastní osobní zvyky, které jsem si osvojila kdysi a držím se jich dodnes.
Některé jsou prospěšné, jako třeba čistit si zuby večer před spaním. Nebo pozdravit, když potkám někoho známého. Takové dobré zvyky považujeme většinou za samozřejmost a nijak je neřešíme, ani si jich moc neceníme.
Pak jsou zvyky, které nám vadí. Kousání si nehtů. Přejídání se sladkostmi. Odkládání povinností na později. Kouření. Tyhle zvyky už řešíme a docela dost.
Je těžké vybudovat si nějaký zvyk, ale ještě těžší je zbavit ho.
Zvyky nám často pomáhají. Navyklou činnost zvládáme mnohem snáze a bez vynakládání energie. Spoustu věcí děláme automaticky, protože funguje zvyk. Chodit, běhat, řídit auto, jezdit na kole. To všechno jsem se museli naučit a ze začátku to nebylo vůbec jednoduché. Malému dítěti trvá několik měsíců, než se naučí chodit bez držení za ruku, a dalších pár měsíců a let trvá, než je v chůzi opravdu jisté. Zvláště u těch prvních krůčků to bývá v rodině velká sláva, všichni toho malého chodce povzbuzují a chválí. Nikdo mu neřekne: no to je toho, dva krůčky, s tím tedy daleko nedojdeš. Každý totiž ví, že to je teprve začátek a že se to bude stále zlepšovat.
Když se ale jako velcí učíme něco nového, tak nám tenhle tolerantní přístup k pomalým začátkům chybí.
Už jsem se naučil tři slovíčka z angličtiny. No, to je hezký, ale tady jich je 15, tak sebou koukej hodit.
Zvykla jsem si každý den ráno cvičit dvě minuty. Jen dvě minuty? No, to toho moc nezhubneš.
A kdyby nám to říkali jen ti ostatní, ale kolikrát i my sami jsme na sebe nároční a čekáme, že každou novou činnost budeme dělat od začátku perfektně. Pak se zlobíme sami na sebe, že to tak dobře nejde. Třeba si řeknu, že budu každé ráno půl hodiny cvičit. Zvládnu to jednou, dvakrát, třikrát. Pak už se mi nechce, silou vůle to možná dokážu ještě párkrát, ale dost pravděpodobně to brzy vzdám. Co když ten zvyk postavím jinak? Začnu právě s těmi dvěma minutami. Dvě minuty denně fakt nestačí na to, aby člověk zhubl nebo získal kondici. Ale může získat ZVYK. Dvě minuty denně. Je to jednoduché. O mnoho jednodušší, než ta půlhodina. Když to zvládnu dělat měsíc, pak už se zvyk dá považovat za zafixovaný a můžu přidat. Třeba na pět minut. A zase počkat, až si zvyk ustálí. Klidně i ten měsíc. Postupně je možné se dopracovat i k té půlhodině. Bude to sice trval déle, ale získám skutečně pevný zvyk, díky kterému už to půjde samo, bez toho, abych musela vynakládat pevnou vůli. Časem se z toho stane starý zvyk, něco, co ke mně patří, co už dodržuju úplně automaticky. Dokonce pro mě bude těžší daný zvyk nevykonat. Dokážete si to představit? Ranní rozcvička natolik upevněná zvykem, že je pro mě těžké ji vynechat.
Takhle je možné si osvojit i ty nejtěžší věci na světě. Postupně, po krůčcích.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 9. listopadu 2014 v 10:07 | Reagovat

Pěkně napsané. Ano, zvyky vznikají pomalu, postupně. Do náročných úkolů se mi nechce, ale když mám jednoduchý úkol, s chutí se do něj pustím.

2 Ježurka Ježurka | Web | 11. listopadu 2014 v 12:26 | Reagovat

Krásně popsané téma. S těmi zvyky a návyky je to fakt složité. Nikdy jsem neměla tu vůli zafixovat si ten zvyk, abych denně cvičila. Ani ty 2 minuty. A teď už na to nemám, sotva se ohnu. No, co nadělám.

3 beallara beallara | Web | 14. listopadu 2014 v 7:35 | Reagovat

Píšeš, že spoustu věcí děláme automaticky...třeba řízení auta, no jo, ale mě to jde jako psovi pastva a stále čekám, kdy to bude automaticky....

4 Ivana Ivana | E-mail | Web | 15. listopadu 2014 v 23:59 | Reagovat

S tím řízením auta to chápu, taky mi chybí praxe a teď ji ani nemám jak získat. Tak aspoň trénuju chůzi :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama