Převánoční tradice staré a nové

20. prosince 2014 v 14:01 |  Všechno ostatní
Přečetla jsem si tady na blog.cz takové postesknutí o tom, jak se vánoce zvrhly v oslavu nakupování a jak to dříve (před padesáti a více lety) bylo jiné. Advent býval dobou zklidnění, polní a zahradní práce už byly hotové a lidé měli čas se scházet. Nebylo to ale jako dnes, kdy se lidé scházejí většinou jen kvůli popovídání. Dřív se scházeli při práci. Třeba při předení nebo draní peří.
To je tradice, která by stála za obnovení. Domácí práce jsou všeobecně docela nuda. Třeba právě to cukroví. Je to pracné, strávíte u toho hodiny. Můžu si k tomu pustit film z počítače, to je trochu lepší. Jenže těch dobrých filmů taky není tolik.
Před pár lety jsme se na společném pečení domluvili s kamarádkou. Těsta jsme udělali každá předem doma, to je vcelku rychlé, pak už jsme se jen sešli a udělali to zdlouhavé vyvalování, vykrajování, formičkování a podobně. Když se u toho povídá, hned ten čas jinak ubihá. Lahvinka vína taky přispěla k dobré náladě a ani nám nijak zvlášť nevadila přítomnost našich dětí, které taky milovaly návštěvy.
Pracovat, když je u mě návštěva? To se přece nesluší. Ale proč? Proč bychom si nemohli povídat a u toho něco dělat? Navíc společná činnost je něco, co lidi velmi spojuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 20. prosince 2014 v 18:03 | Reagovat

Ano, pravdu máš. Je to určitě zajímavější. Já moc ráda vzpomínám na dobu, když jsme ještě pekly spolu s dcerou. To měla děti ještě malé. Bývalo to fajn. Dnes peče víceméně ona pro mne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama