Vzpomínky na dobu předinternetovou

12. ledna 2015 v 18:25 |  Téma týdne
Moje internetové začátky jsou už ale hodně staré. Poprvé jsem u počítače seděla v roce 1996. Internet byl atrakcí na jakési výstavě, já jsem o něm sice už předtím slyšela, ale tohle bylo poprvé, kdy jsem ho viděla naživo a dokonce mě pustili k počítači, abych si to zkusila.
Tehdy jsem byla na mateřské a měla jsem za sebou složité hledání práce, které vyústilo v místo špatně placené a ještě s dojížděním. Představovala jsem si tehdy, jak by internet mohl pomoci lidem v podobné situaci. Tedy když jste třeba na venkově nebo díky dětem nebo zdravotnímu hendikepu nemůžete cestovat tak, jak by vaše práce, potřeby nebo záliby vyžadovaly.
Dokážete si představit, jak fungovali před internetem třeba překladatelé? Nejdřív bylo potřeba předat text k překladu překladateli, ten si ho odnesl nebo ho dostal poštou. Přeložil, vytiskl (před érou počítačů dokonce napsal na stroji), pak ho musel odnést nebo znovu poslat poštou. Pošta sice dnes slibuje doručení do druhého dne, to ale v devadesátých letech rozhodně běžné nebylo. Celý ten proces trval hodně dlouho a samotná práce toho překladatele byla jen malou částí.
A co třeba vyhledávání dopravního spojení? Moje maminka každý rok kupovala jízdní řády. Tlusté knihy na tenkém papíře, myslím, že vycházeli jednou do roka. Bylo to o něco jednodušší v tom, že nebylo tolik různých dopravců jako dnes. Když jsme někam jeli, museli jsme si spoj vyhledat v jízdním řádu a dát si pozor na všechny ty poznámky, značky a výjimky. Pokud jste neměli přímý spoj a museli jste přestupovat, bylo to ještě komplikovanější. Dnes jen zadáte údaje do formuláře na idos.cz a za pár sekund vidíte hned několik spojů, dokonce i cenu a možnost koupit si místenku.
Další skvělá vlastnost internetu je ta snadnost, se kterou může publikovat informace úplně každý, kdo umí aspoň trochu zacházet s počítačem. Dělat hudbu, točit videa, psát povídky nebo dělat grafiku je lehké a levné. Natočím video, stačí i na foťák, dám na youtube a může ho vidět kdokoliv kdekoliv na světě. Před dobou internetu a počítačů byla možnost publikovat a být veřejně vidět vyhrazena jen několika málo hvězdám, jako je Helena Vondráčková nebo Karel Gott. Když vás nikdo neznal, neměli jste šanci dostat se do televize a do rádia. Pro jakoukoliv alternativu, která neslibovala dostatečný zájem publika, to bylo nemožné. Dnes můžete dát na internet libovolnou kravinu a možná se i dočkáte zajímavé sledovanosti.
Podobných příkladů by se našlo mnohem víc. Není to jen samotný internet. Už jen počítače - bez internetu - znamenaly obrovskou změnu. Telefony s připojením na internet, to je taky docela revoluční záležitost. O facebooku a dalších sociálních sítích se nám tehdy ani nesnilo. Jaképak další technologie nás ještě čekají?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 19. ledna 2015 v 18:34 | Reagovat

Krasne napsane. Internet je dobry sluha, ale zly pan.

2 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 3. února 2015 v 23:02 | Reagovat

[1]: To se dá ovšem použít prakticky u všeho užitečného, neboť každá mince má dvě strany. Třeba takovým nožem si člověk může uříznout kus jídla, aby neumřel hlady. Ale taky se jím může ošklivě pořezat a vykrvácet.;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama