Strach a úzkost

18. února 2015 v 15:09 |  Téma týdne
Strach. Kdo by ho neznal. Každý z nás má věci, kterých se bojí a snaží se jim vyhnout. Strach z něčeho nebo o něco. Když víme, čeho se bojíme, můžeme se svému strachu postavit. Jít a udělat přesně to, čeho se bojím. Vydržet v té situaci alespoň tak dlouho, až strach začne slábnout. Je to nepříjemné a málokdy se k tomu člověk odhodlá, ale může to fungovat.
Tímto způsobem jsem chtěla léčit svůj strach z výšek. Skočila jsem si bungee jumping. Byl to nepopsatelný zážitek a cítla jsem pak skoro až euforii z toho, že jsem to dokázala. Strach z výšek mi sice zůstal, ale je mnohem slabší. Možná kdybych skákala pravidelně, tak bych se ho zbavila úplně, ale zase tolik energie tomu věnovat nehodlám.
Nedávno jsem použila podobnou metodu: potřebovala jsem o něco požádat člověka, kterého znám jen velmi zběžně a vůbec se mi do toho nechtělo, bála jsem se, že mě odmítne. Ale nakonec jsem to udělala a dopadlo to velmi dobře. Sice mi nemohl vyhovět, ale moc příjemně jsme si popovídali a celkově to bylo fajn člověčí setkání.

Další způsob, jak se vyrovnat se svými strachy je nějaká akce. Když se bojím vyhazovu z práce a toho, že mi budou chybět peníze, tak si můžu zajistit další příjem, hledat si jiné místo, našetřit si nějaké peníze pro jistotu nebo omezit svoje výdaje. Když se bojím zkoušky na VŠ, tak mě to - v ideálním případě - vyburcuje k tomu, abych se fakt učila.

Úzkost je jiná. Nemá přesný předmět. Je to svíravý tísnivý pocit neurčitého zaměření. Jako by člověk tušil nebo čekal něco zlého, ale neví, co přesně to bude. Když nemá přesný předmět, není jasné, jak se jí zbavit. Někdo řeší úzkost a jiné nepříjemné pocity alkoholem. Sice to může pomoct, ale jen na chvíli, není to řešení natrvalo. Co dalšího může pomoci? Možná promluvit si s někým. Nebo se ze svých pocitů vypsat, to tady na blogu asi dělá hodně lidí. Sport, hudba nebo příroda, to určitě taky. Na běhání jsem líná, ale projít se někde venku v lese nebo rýpat se v zahrádce, to mi pomáhá.

Máte nějaký svůj způsob, jak se vyrovnat se strachem nebo s úzkostí?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabinee Sabinee | Web | 18. února 2015 v 15:20 | Reagovat

Moc hezky napsané ;) Já osobně úzkost řeším běháním, porcházkami v lese a kamarády :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama