Neznámá budoucnost

29. března 2015 v 23:41 |  Téma týdne
Co bude dál? Nevíme. Plánujeme si, co bude a co budeme dělat, i když víme, že nám budoucnost může udělat čáru přes rozpočet. Jiné je, když přemýšlím o budoucnosti svojí vlastní, u které předpokládám, že ji můžu nějak ovlivňovat, a o budoucnosti svých blízkých nebo budoucnosti lidské společnosti, která se podle všeho chová dost krátkozrace a příliš nedělá čest svému hrdému označení pánové tvorstva.
Svoji vlastní budoucnost si formujeme sami, svými každodenními činy, zdánlivě i maličkostmi. Když se párkrát vykašlu na učení a vyletím od zkoušek, ovlivním tím svoji budoucnost jinak, než když zatnu zuby a naučím se, i když mi to neleze do hlavy. Soustřeďujeme se na taková velká životní rozhodnutí - volbu školy, povolání, partnera. A podceňujeme malá každodenní rozhodnutí. Ty chvilky slabosti, kdy místo mytí nádobí jdu raději na facebook. Nejen že za mě tu práci nikdo neudělá, ale ještě v sobě vyvolávám hloupý pocit vlastní neschopnosti. A to je možná mnohem horší, než těch pár špinavých talířů.
Naše budoucnost je ovlivněna naší minulostí, tím. co se nám stalo i tím, co jsme dělali a jak jsme se rozhodovali.
Nejsem tak úplně nejmladší a proto se v mé minulosti těch špatných rozhodnutí a nedobrých zkušeností dost nashromáždilo. Samozřejmě i těch dobrých, ale ty se mi nějak hůře pamatují.
Mnohokrát jsme slyšela, že nejsou chyby, ale jen zkušenosti. Ve skutečnosti mě ale chyby vadí, demoralizují mě jako bych byla neschopná. Když pak mám projevit svou rozhodnost a dokonce se třeba obhájit před ostatními, tak mě tyhle pocity oslabují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama