Listopad 2015

Chvála seznamů aneb co je to listicle

26. listopadu 2015 v 9:35 O čem psát?
V posledních letech získávají velkou popularitu články v podobě seznamů. Nacházíme je v tištěných časopisech i na internetu a poznají se hlavně tak, že v jejich titulku je číslovka. 7 rad pro zaměstnané matky, 12 typů na vánoční dárky pro muže, 3 chyby, které děláte při hubnutí a podobné nadpisy.
Podobné titulky článků jsou lákavé pro čtenáře, nabízejí iluzi snadných jednoduchých řešení, i to je důvod, proč se s nimi setkáváme tak často.
Napsat takový článek je poměrně jednoduché, zvolíte si téma a pak sesbíráte potřebný počet nápadů. Lichá čísla jsou lepší, dobré jsou i magické číslovky - 12 nebo 100. Uznejte, jen těžko lze odolat například titulku 100 jednoduchých rad, jak ušetřit čas.
Nevýhodou podobných článků je jejich povrchnost. Proto jsou ostatně tak oblíbené. Jsou jednoduché na čtení. Když chcete jakékoliv téma popsat důkladně a do hloubky, přestane být jednoduché a čtivé.
Důležitý je také úderný a přitažlivý nadpis, který čtenáři slíbí vyřešení nějakého opravdu palčivého problému: nedostatek peněz, času, hubnutí a podobně.